Чому не варто іти на Говерлу

Найвищою вершиною Українських Карпат і всієї України є гора Говерла висотою 2061 м над рівнем моря. Вона знаходиться в районі гірського масиву Чорногора на межі Івано-Франківської та Закарпатською областей, а точніше Надвірнянського та Рахівського районів.

Гора розташована у межах Карпатського біосферного заповідника та Карпатського національного природного парку. Через Говерлу проходив старий польсько-чехословацький кордон, від якого залишились лише прикордонні стовпці із відповідними порядковими номерами. Сама ж вершина є безлісою і має конусоподібну форму.

Звідки підніматися на Говерлу

_IGP8381а

Мабуть, зайвим буде говорити про популярність сходження на Говерлу, адже хто ж не мріє побувати на найвищій точці України. Найпоширеніші та найдоступніші маршрути підйому на гору починаються із турбази Заросляк, що знаходиться за 21 км від центру Ворохти. Сходження на Говерлу в середньому займає 3-4 години, і стільки ж потрібно для того, щоб спуститися до точки виходу. Звісно є й інші варіанти побувати на найвищій вершині, наприклад вихід зі сторони урочища Козмещик, від гори Петрос чи зі сторони Брескула та Пожижевської. Проте ці варіанти здебільшого розглядаються як кількаденні походи по Карпатах.

Мінуси походу на Говерлу

Тури на Говерлу досить популярні серед більшості людей. Проте досвідчені туристи намагаються оминати цю вершину в плануванні своїх походів в Карпати. Чому так? З чим це пов’язано?

По-пеше, екологічне навантаження на Говерлу перевищує допустиме. Це означає, що надмірна відвідуваність вершини людьми сприяє погіршенню екологічної ситуації навколо цієї території, що в свою чергу впливає на загальну екосистему Карпат. Люди щорічно залишають, не забираючи із собою, тонни сміття, витоптують гектари високогірних лугів. Рослинний покрив на Говерлі повністю знищений.

DSC06884

По-друге, як уже було згадано вище, Говерла знаходиться в межах природоохоронних територій, що означає заборону розкладати намети і розпалювати вогнище будь-де. Є, звичайно, визначені місця для стоянок поблизу Заросляка, проте там:

  • переважно завжди багато людей;
  • може не бути місця під намети для великої групи;
  • майже немає дрів поблизу;
  • надто близько до цивілізації.

По-третє, Говерла не є технічно надто складною для сходження вершиною. Тому, багато туристів з досвідом  віддають перевагу більш складнішим та менш популярним серед великого загалу місцям. Крім того, ідучи в похід по Карпатам, більшість людей прагне відпочити від цивілізації, очистити думки протягом мандрівки, зняти стрес, що накопичився за час роботи, а також побути серед природи, вдихаючи свіже повітря і розмірковуючи над її величчю. Це все, навряд чи, вдасться під час сходження на Говерлу.

_IGP8375

Отже, стоячи перед вибором маршруту походу в Карпати, слід визначитись, що саме вам потрібно. Чи хотіли б ви, їдучи в гори відпочити від міського життя, а не потрапити у нього знову, змінивши лише антураж? Зупинившись на стоянку на ніч, насолоджуватись посиденьками біля вогнища у вузькому колі друзів чи однодумців? Опинитися у місці де навколо ні душі, тільки гори, смереки, зоряне небо та ваша компанія? Якщо так, тоді тур на Говерлу це не ваш вибір.