Де можна ходити в скі-тур походи в Карпатах

Зимові походи навряд чи можна вважати настільки популярними, як літні. Проте є чимало людей, які ідуть в гори, щоб потоптати сніг та провести час в суворих кліматичних умовах. Звичайно, грузнути в глибокому снігу, долаючи при цьому кілька кілометрів в день, справа не з найприємніших. Саме тому людство придумало снігоступи та лижі. Поговоримо про друге.

Що таке скітур

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Лижні походи відрізняються від піших більшою швидкістю долання маршруту, легшим проходженням відрізків із глибоким снігом та приємнішим способом спускатися вниз. Проте, на відміну від піших походів, для лижних потрібно мати спеціальне спорядження та володіти технікою ходіння на них. Лижні походи ще називають скітур (з англ. «ski» – лижі; «tour» – тур, похід, подорож). Скітурівські лижі еволюціонували від дерев’яних лиж із металевими кантами, які є відносно важкими, до пластикових із кантами, що виготовляються із легких сплавів. Те саме стосується кріплення і черевиків. Вони стали значно функціональнішими як на підйомі, так і на спуску.

Спорядження для скітуру

Окрім спеціального лижного спорядження в зимовому поході Карпатами потрібно мати інше туристичне і особисте спорядження. До нього відноситься змінний теплий одяг, приладдя для їжі, спальний комплект, аптечка, засоби особистої гігієни. Крім того інколи важливо брати з собою альпіністичне спорядження: льодоруб, «кішки», мотузка, карабін. У ньому може виникнути необхідність у разі сильного зледеніння певних ділянок на підйомі чи на спуску. Не менш важливими факторами в лижному поході є фізична підготовка та дисципліна, адже гори взимку можуть бути дуже непередбачувані і приховувати небезпеку.

Варіанти маршрутів

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Є надзвичайно велика кількість місць в Карпатах де можна ходити в скі-тур походи. Зупинюсь на найпопулярніших, на мою думку. Звичайно, вони навряд сильно відрізнятимуться від літніх піших походів, але все таки. Отож, в першу чергу, це походи полонинськими безлісими високогірними хребтами, такими як Чорногора, Боржава, Свидовець, Вододільний хребет, Мармарош та інші. Скітур цими маршрутами вимагає досвіду зимових походів Карпатами, а також хорошу фізичну підготовку та витривалість. Також слід зазначити, що ходити потрібно виключно найвищими вершинами хребта і, ні в якому разі, не траверсувати вершини, щоб не спровокувати сходження лавин.  Перед походом потрібно добре вивчити маршрут і наперед визначити потенційні місця ночівель. Нитку маршруту прокладати так, щоб завжди була можливість максимально швидко, наскільки це можливо в даній ситуації, дістатись до населеного пункту.

Чорногірським хребтом

По Чорногірському хребту добре стартувати із турбази «Заросляк», піднімаючись по пологішому маркованому маршруті на Говерлу. Звідти рухатись по хребту через Пожижевську, Данциж, Туркул до Попа-Івана і спускатись в Дземброню через Вухатий Камінь, або через Марічейку до прикордонної застави у Шибеному.  Ночівлі планувати в залежності від підготовки групи та поставленої цілі. Слід враховувати коротку тривалість світлового дня і завчасно розбивати табір. Маршрут можна проходити і в зворотньому напрямку. Також з  Говерли можна піти в напрямку Петроса, Шешула і завершити мандрівку в Квасах.

DSC03144

Полонина Боржава

Скітур по Боржаві дещо простіший, ніж по Чорногорі у фізичному плані через менші абсолютні висоти вершин. Проте потрібно бути дуже обережним, адже у цій місцевості досить часто сходять лавини. Починати похід можна у Воловці, піднявшись до метеостанції на горі Плай. Далі по хребту вийти на Великий Верх, потім на г. Гимбу і спуститись до Пилипця. Як варіант з Великого Верху здійснити перехід до г. Стій, що є найвищою вершиною Боржави і спуститись до залізничної станції Вовчий.

Свидовецький масив

Похід Свидовцем краще починати із залізничної станції Свидовець, що поблизу Ясині і підніматись по дорозі або хребтом на гірськолижний курорт Драгобрат. Далі через Близниці спуститись до Квасів. Як варіант по одному із відрогів пройти в сторону Рахова і фінішувати в Білині або ж у самому Рахові. Маршрут можна планувати і в зворотньому напрямку. Для більш тривалих лижних походів від Драгобрату можна піти в сторону озер Догяски та Апшинець і повернутись через г. Великий Котел в долину річки Чорний Черемош, а звідти дійти до Ясині.